مقالات

اصول طراحی استخر

اطراف استخر اصول طراحی استخر اصول طراحی استخر خوب

اصول طراحی استخر

اصول طراحی استخر،از آنجایی که استخر شما می تواند به سرعت تبدیل به یک نقطه محوری برای سرگرمی شود، طراحی آن به گونه ای که هنرمندانه با فضاهای سرپوشیده مجاور ادغام شود، به حداکثر استفاده از آن، حتی در ماه های سرد سال کمک می کند.

اصول طراحی استخر طراحی استخر اصول طراحی استخر اصول طراحی اطراف استخر

هنگامی که در حیاط خود یک استخر می سازید، تعجب خواهید کرد که چگونه بدون استخر گذرانده اید.آنها همچنین برای ورزش، مهمانی های تابستانی در استخر و گردهمایی های خانوادگی عالی هستند. کاربردهای بی پایانی برای استخر وجود دارد.

بعد از مطالعه دقیق مقاله ساخت استخر باید بدانید که چه اصولی را برای طراحی استخر باید به کار ببرید.یک استخر باطراحی خوب می تواند یک عنصرآبی آرامش بخش دریک منظره باشد.در روزهای گرم،یک شیرجه سریع راهی برای احساس سرزندگی میباشد.ما سعی کردیم در این مقاله تعدادی از نکات و اصول طراحی را برای شما بیان کنیم.

1.استخر باید کجا قرار بگیرد؟

برای به حداکثر رساندن استفاده از آن، استخر شما باید در مکان مناسبی باشد.مکان استخر شما ممکن است توسط عوامل خارج از کنترل شما مانند لوله های فاضلاب، کابل های زیرزمینی، عقب نشینی ها و فضای در دسترس تعیین شود.

استخر را چیزی بیش از مکانی برای شنا در نظر بگیرید.در حالت ایده‌آل، استخر باید در آفتاب‌ترین نقطه ملک قرار داشته باشد.در این صورت حتی زمانی که از آن استفاده نمی‌شود جذابیت دارد. به‌ویژه اگر از خانه قابل مشاهده باشد،به عنوان یک آب نما در چشم انداز به نظر می رسد.

2.شکل استخر باید چگونه باشد؟

زمانی که دقیقاً بدانید چه می خواهید، می توانید از فضا به نحو مطلوب استفاده کنید و انتظارات شما را برآورده شود.شکل ها و طرح های مختلف استخر وجود دارد که امکان کار در اطراف فضای خود را برای شما فراهم می کند.
طبق اصول طراحی استخر،توصیه میشود استخر نباید بیش از حد به شکل فانتزی باشد.بهترین شکل برای استخر می بایست مستطیل مانند باشد.زیرا این شکل از نظر معماری به خوبی کار می‌کند. یک شکل آزاد ممکن است به سختی در منظر گنجانده شود

3.اندازه باید چگونه باشد؟

با در نظر گرفتن اصول طراحی استخرباید مطمئن شوید که استخر به اندازه کافی بزرگ است تا نیازهای شما را برآورده کند، اما نه آنقدر بزرگ باشد که تبدیل به یک کابوس  برای نگهداری و تعمیر ان بشود. برای تعیین اندازه ایده آل برای استخر خود، نحوه استفاده از آن را در نظر بگیرید. اگر می خواهید از آن برای دورهای شنا استفاده کنید، به یک استخر طولانی تر و باریکتر نیاز دارید. اگر می خواهید از آن برای استراحت و آفتاب گرفتن استفاده کنید، به یک استخر وسیع تر و کم عمق تر نیاز دارید.

4.بهترین رنگ

به طور سنتی، سطوح زیر آب بیشتر استخرهای شنا سفید یا بسیار تیره بود. اما در چند دهه گذشته،گزینه‌های رنگی بیشتری روی صحنه آمده‌اند.دیدن استخرهایی با رنگ‌های گچی در سایه‌های مختلف معمولا، خاکستری روشن تا متوسط، گاهی اوقات با رنگ‌های آبی یا سبز اضافه شده است.

رنگ های گفته شده با ترکیب گچ به دست می اید و هرچه عمق استخر بیشتر باشد این رنگ پررنگ تر به نظر می رسد.همچنین با در نظر گرفتن بودجه،میتوان از کاشی های معرق برای کل استخر استفاده کرد.این کار جاگیزین خیلی خوب و زیبایی به جای گچ می باشد و محیطی پر از رنگ در زیر اب برای شناگران ایجاد میکند.

5.نکات ایمنی

یکی از مهمترین اصول طراحی استخر این است که استخر شما ایمن باشد تا از خطرات و اتفاقات ناگوار جلوگیری کند. استخرهای شنا سرگرم کننده هستند، اما می توانند خطرناک نیز باشند. بچه ها زیاد در اطراف پرسه می زنند و می توانند راه خود را به داخل استخر بیابند حتی اگر فقط برای یک دقیقه دور از چشم باشند.

شما میتوانید به انها شنا کردن بیاموزید.ولی اگر این شرایط فراهم نیست، این احتمال وجود دارد که به حصار کشی در اطراف برخی یا همه مناطق استخر خود نیاز داشته باشید.

شیشه: حفاظ های شیشه ایی گران‌تر از نرده‌های آلومینیومی است.اما به شما این امکان را می‌دهد تا از داخل خانه به استخر نگاه کنید، بنابراین از نظر بصری جذاب است. نرده های شیشه ای استخر می توانند قابدار یا بدون قاب باشند.

نرده های اهنی:شما میتوانید برای ایمن کردن استخر خود،از نرده های اهنی نیز استفاده کنید.اغلب مردم از ترکیب این دو حفاظ استفاده میکنند. از شیشه برای قسمت جلویی، جایی که از خانه به داخل استخردید داشته باشد، و اطراف استخر را نرده‌بندی می کنند.

علاوه بر حصار کشی به دور استخر شما باید تجهیزات ایمنی نیز داشته باشید.یک حلقه نجات میتواند در صورت بروز اتفاق،به سمت فرد در حال غرق پرتاب شود.

6.منظره استخر

منظره استخر به اندازه خود استخر مهم است. از این گذشته، شما زمان زیادی را در محوطه استخر خود می گذرانید. بنابراین می خواهید زیبا و کاربردی باشدطبق اصول طراحی استخر، چندین نکته مهم وجود دارد، مانند حریم خصوصی، سایه، عرشه استخر و کاشت،که باید در نظر بگیرید با یک طراح منظر ماهر کار کنید که می تواند به شما کمک کند منظره استخری مناسب برای نیازهای شما ایجاد کند.

اطراف استخر اصول طراحی استخر اصول طراحی استخر خوب

مواد مناسب برای ساخت استخر

با در نظر گرفتن اصول طراحی استخر مواد مورد استفاده در ساخت استخر نقش مهمی در تعیین دوام کلی، زیبایی شناسی و نیازهای نگهداری استخر ایفا می کنند. انتخاب مواد به عواملی مانند بودجه، آب و هوا، ترجیحات طراحی و نوع استخر (در زمین یا روی زمین) بستگی دارد. در اینجا برخی از مواد رایج مورد استفاده در ساخت استخر آورده شده است:

1.بتن

بتن یک انتخاب محبوب برای استخرهای داخل زمین است. گونیت یا شاتکریت مخلوطی از سیمان، ماسه و آب است که بر روی چارچوبی از میلگرد فولادی پاشیده می شود.بتن در ساخت استخر باعث دوام طولانی ان می شود.سپس سطح را می توان با مواد مختلفی از جمله گچ، سنگدانه یا کاشی تکمیل کرد.

2.فایبر گلاس

استخرهای فایبرگلاس پوسته های از پیش ساخته ای هستند که در سوراخ های حفر شده نصب می شوند. این استخرها سطحی صاف را ارائه می دهند.این باعث میشود در برابر رشد جلبک مقاومت کند و نیاز به نگهداری کمتری داشته باشد.استخرهای فایبرگلاس به دلیل نصب سریع، در طراحی به دوام و انعطاف پذیری معروف هستند.

3.وینیل آستر

استخرهای وینیل دارای یک غشای وینیل انعطاف پذیر هستند.روی یک قاب فولادی یا پلیمری نصب شده است. این استخرها معمولاً نسبت به گزینه های بتنی یا فایبرگلاس قیمت کمتری دارند.آنها را به گزینه ای محبوب برای صاحبان خانه هایی که از بودجه کمی برخورد دارند تبدیل کرده است. با این حال، آسترهای وینیل ممکن است در طول زمان نیاز به تعویض داشته باشند.

4.کاشی

کاشی های سرامیکی یا شیشه ای معمولاً برای تزئینات داخلی استخرها استفاده می شود.آنها سطح صاف و جذابی را ارائه می دهند و در طیف گسترده ای از رنگ ها و طرح ها موجود هستند.روکش های کاشی دوام و مقاوم در برابر لکه شدن هستند.اما ممکن است نسبت به سایر گزینه ها به نگهداری بیشتری نیاز داشته باشند.

5.سنگ طبیعی

موادی مانند گرانیت، سنگ آهک یا تراورتن را می توان برای پوشش استخر، عرشه، و مناطق اطراف استفاده کرد. سنگ طبیعی ظاهری مجلل و جاودانه ایجاد می کند. بادوام است و می تواند در شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت کند، اما ممکن است برای حفظ ظاهر خود نیاز به آب بندی دوره ای داشته باشد.

6.گچ

گچ یک پوشش داخلی سنتی و مقرون به صرفه برای استخرهای بتنی است. می توان آن را در رنگ ها و بافت های مختلف اعمال کرد و سطح صافی را ایجاد کرد. با این حال، گچ ممکن است هر 5 تا 10 سال یکبار نیاز به لایه برداری مجدد داشته باشد تا ظاهر و یکپارچگی ساختاری خود را حفظ کند.

7.فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ ماده ای بادوام و مقاوم در برابر خوردگی است که برای اجزای استخر مانند نرده ها، نردبان ها و سایر لوازم جانبی استفاده می شود. ظاهری مدرن و براق به خصوص در طراحی های معاصر استخر ارائه می دهد.

8.بلوک بتنی

گاهی اوقات از بلوک های بتنی در ساخت استخرهای روی زمین استفاده می شود. بلوک ها معمولاً تقویت می شوند و سپس با گچ یا مواد مناسب دیگر تکمیل می شوند.

اصول طراحی استخر طراحی استخر مدرن طراحی استخر اصول طراحی استخر اصولی

نکات نگهداری از استخر

در حال حاظرمهمترین اصول طراحی استخر را گفتیم.چند نکته قابل توجه برای نگهداری و حفظ استخر عبارتند از:

 

استخر های رو باز به دلیل اینکه،بیشتر در معرض هوا هستند،نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به استخر های پوشیده دارند.به همین علت نگهداری از استخر رو باز کمی مشکلتر از استخر سرپوشیده است.ولی شما میتوانید از یک روکش ابی رنگ برای حفظ و نگهداری از استخرتان استفاده کنید.

روکش استخر به ویژه در پاییز و زمستان که از استخر استفاده کمتری میشود،لازم می باشد. این روکش های ابی رنگ برای استخر علاوه بر مراقبت از ان،در ایمنی نیز نقش مهمی دارد.

شما باید آب استخر خود را تمیز نگه دارید تا افراد هنگام شنا در آب کثیف بیمار نشوند. چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند وارد استخر شما شود. این نه تنها باعث می شود استخر شما به هم ریخته به نظر برسد، بلکه می تواند مواد شیمیایی شما را برای تمیز نگه داشتن آب سخت تر کند.

شناگران می‌توانند ضدآفتاب، روغن و سایر موارد را با خود حمل کنند. گرد و غبار، رسوب و برگ‌هایی در هوا می‌وزند که همگی می‌توانند تمیز نگه داشتن وسایل را برای سیستم فیلتراسیون شما بسیار سخت‌تر کنند. بنابراین برای تمیز کردن سطح استخر از کفگیر دستی استفاده کنید، دیوارها را مسواک بزنید و کف آن را مرتب جاروبرقی بکشید.

اگر برای استخر خود فیلتر تهیه کرده اید، فیلترها را در صورت کثیف بودن بررسی، تمیز یا تعویض کنید. اگر از فیلتر شنی استفاده می کنید، مطمئن شوید که صفحه های فیلتر خود تمیز باشند.برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تجهیزات استخر را نیز مشاهده کنید.

 

در پایان باید بگوییم که داشتن یک استخر در روزهای تابستانی تفریح لذت بخشی برای شما به ارمغان می اورد.شما با مطالعه دقیق این مقاله میتوانید به راحتی،طبق اصول طراحی استخر به نیاز های خود پاسخ دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *