مقالات

هزینه ساخت استخر

هزینه ساخت استخر

به نظر شما هزینه ساخت استخر چقدر است؟ چه عواملی در تعیین قیمت آن دخیل هستند؟ در این مقاله همراه آبگین باشید تا این مورد را بررسی کنیم. در ساخت استخر به طور کلی 3 عامل نوع، متریال و اندازه حرف اصلی را می­زند. در کنار آن‌ها موارد دیگری نیز هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند. همراه ما باشید.

نوع زمین چقدر در ساخت استخر تاثیر خواهد گذاشت؟

همان‌طور که می­دانید استخر­ها دارای انواع مختلفی هستند. اما طبق یک دسته­بندی کلی می­توان آن‌ها را به دو نوع اصلی تقسیم­بندی کرد. هزینه ساخت استخر، ویژگی­ها، مزایا و معایب در هرکدام از این انواع متفاوت است.

استخر روی زمین و داخل زمین دو نوع اصلی در ساخت هستند. استخر­های داخل زمین از محبوبیت بیشتری برخوردارند و معمولا برای مورد­های ویلایی ترجیح مردم بوده­اند.

دلیل این محبوبیت را نیز می­توان در این دانست که استخر روی زمین در بعضی مواقع از استحکام و پایداری مناسبی برخوردار نیست درحالی‌که نمونه مقابل آن به‌شدت خوب و استوار عمل می­کند.

استخر­های روی زمین را می­توان جمع­آوری کرد درحالی‌که برای استخر درون زمینی چنین قابلیتی نیست. هر در نوع می­توانند در ابعاد مختلفی با توجه به نیاز مشتری مورد استفاده قرار گیرند.

مدل نخست: استخر روی زمین

مدل­های روی زمین تنوع بسیاری دارند، راحت ساخته می­شوند و دیگر در آن‌ها از پیچیدگی­های استخر درون زمین خبری نیست. همچنین باید بدانید که هزینه ساخت استخر سطحی کمتر از مدل درونی است.

اما لزوما گزینه محبوبی نیستند. در ساخت این استخر با توجه به فرمش احتیاجی به برداشت خاک از زمین نیست. به همین دلیل فشار وارده به زمین منتقل نمی­شود و بیشترین فشار بر روی خود استخر است. به همین دلیل هم دارای استحکام خوبی نیست.

برای ساخت آن باید از متریال با کیفیتی استفاده کرد، در غیر این صورت ضرر­های سنگینی پیش روی ماست. برخی از مدل­های این استخر دارای اسکلت فلزی هستند که به دلیل جذب رطوبت بالا به‌هیچ‌وجه توصیه نمی­شوند. در این نوع باید عایق­بندی بیشتری صورت پذیرد.

با وجود اینکه در مدل روی زمین با تنوع بالا طرف هستیم، باید بدانید که این تنوع به پای مدل درون زمینی نخواهد رسید و در بسیاری از مواقع محدود است.

مدل دوم: استخر درون زمین

ساخت چنین استخری به شکل دقیق، یک عملیات مهم عمرانی محسوب می­شود مراحل زیادی دارد. به همین علت از استحکام بیشتری برخوردار است، محدودیت کمتری دارد و هزینه ساخت استخر درونی نیز نسبتا بالاست. خاک در ساخت چنین استخر­هایی حرف اول را می­زند.

خاک باید از درجه ایمنی خوبی برای ساخت استخر برخوردار باشد در غیر این صورت باید راهکار دیگری را انتخاب کرد. راه دیگر این است که پس از گودبرداری، زمین با استفاده از خاک­های مقاوم، استحکامش افزایش پیدا کند و سپس استخر درون آن ساخته شود.

در طراحی استخر درونی می­توان از الگوها و نقشه­های مختلفی بسته به نظر صاحب پروژه استفاده کرد. چنین استخر­هایی قابلیت سفارشی­سازی دارند و به همین دلیل برای ویلا مناسب­تر هستند.

متراژ چه تاثیری بر روی هزینه ساخت استخر خواهد داشت؟

زمانی که شما بخواهید استخر بزرگی بسازید اول از همه باید از میزان استحکام کف اطمینان حاصل کنید. هرچقدر اندازه استخر بزرگ­تر شود شما برای مستحکم کردن کف به مصالح بیشتر و قوی­تری نیاز دارید که هزینه ساخت استخر را افزایش خواهد داد.

به طور معمول هزینه بر اساس مترمربع حساب خواهد شد. البته که به غیر از این هزینه، هزینه­های جانبی دیگری نیز بر عهده شماست.

برای تخمین هزینه ساخت استخر، مواد اولیه هم مهم است؟

بخش زیادی از هزینه ساخت استخر را متریال تشکیل می­دهد به همین علت باید درباره آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشیم. استخر درون زمین از وینیل، بتن یا فایبرگلاس ساخته می­شود.

هرکدام از این مواد اولیه دارای مزایا و معایب خاصی هستند که حتما در ادامه مطلب توضیح بیشتری درباره آن‌ها به شما خواهیم داد.

ساخت استخر با بتن

بتن را باید بخش متریال مرسوم برای ساخت استخر بدانیم. بتن می­تواند در اشکال مختلفی ساخته شود و به همین علت محبوبیت بالایی دارد. با استفاده از بتن می­توان طراحی­های پیچیده را به اجرا درآورد و آن‌ها را در اندازه­های مختلف تست کرد.

برای نگه­داری از استخر بتنی باید زمان زیادی صرف کرد چراکه آن‌ها مستعد رشد انواع گیاهان هستند. البته باید این نکته را هم در نظر بگیرید که نگه­داری از آن‌ها حتی با توجه به زمان­بر بودن، سخت نیست. برای این متریال می­توان کاشی­های مختلفی استفاده کرد. این امکان در دیگر انواع متریال­ وجود ندارد.

ساخت استخر با فایبرگلاس

این ماده نسبت به تمام متریال­های گفته شده در برابر رطوبت مقاوم­تر است. برخی اعتقاد دارند که استفاده از فایبرگلاس برای طولانی مدت مناسب نیست.

هزینه ساخت استخر فایبرگلاس پایین است. قیمت آن نیز نسبت به دیگر متریال­ها کمتر است و شاید این دلیل، بسیاری را مجاب کند که به سمت آن بروند. این جنس را باید به شکل مستقیم از شرکت سازنده سفارش داد و ابعاد آن نیز به شکل اختصاصی ساخته می­شود.

البته اگر استخر ابعاد استانداردی داشته باشد، امکان تهیه به شکل آماده نیز وجود خواهد داشت. استقامت این ماده در برابر آب پس از گذشت زمان طولانی کم خواهد شد. بسیاری از آن‌ها برای عمق محدود هستند و به همین خاطر نباید انتظار عمق زیادی داشته باشید.

ساخت استخر با وینیل

هزینه ساخت استخر با استفاده از وینیل بالا نیست و می­توان آن را بخشی از متریال­های ارزان‌قیمت به حساب آورد. این متریال نیز به مراقبت زیادی در طولانی مدت دارد و پس از هر 10 سال باید روکش آن را عوض کرد.

البته 10 سال، حداکثر استفاده از روکش است و بهتر است که قبل از اینکه انقضای آن تمام شود نسبت به تعویض اقدام کنید. وینیل نیز یکی از موادی است که دست طراح را برای اجرای هر نقشه­ای باز می­گذارد. دوام وینیل نسبت به دیگر مواد اولیه بسیار کمتر است.

در درازمدت نیز آن‌ها هزینه بسیاری بر روی دوش شما خواهند گذاشت.

ساخت استخر با وینیل

انواع استخر­های خانگی از نظر شکل و هزینه ساخت آنها

به لحاظ شکل شما می­توانید طرح­های مختلفی را برای ساخت استخر اجرا کنید. متداول­ترین شکل­ها عبارتند از:

  • مستطیل
  • مربع
  • دایره

این اشکال برای شما نسبت به طرح­های پیچیده هزینه کمتری خواهند داشت. برخی ممکن است علاقه داشته باشند که استخرشان به گونه­ای ترکیبی از آب نمای ساختمان و استخر باشد.

ممکن است برخی بخواهند که در وسط استخر جزیره­ای برای استراحت بنا کنند و دور آن جزیره فضایی برای شنا و آب­تنی بسازند.

چنین اشکال پیچیده­ای قطعا برای شما هزینه بیشتری خواهند داشت. علاوه بر اینکه بحث اجرای آنها به دلیل اختصاصی بودن، دقت بیشتری می­طلبد.

محل ساخت استخر چه تاثیری در هزینه دارد؟

همانطور که گفته شد ممکن است گاهی اوقات خاک، پایداری کافی برای ساخت استخر را نداشته باشد. در چنین مواقعی باید خاک را تقویت کرد که خود هزینه جداگانه­ای بر ساخت استخر تحمیل خواهد کرد.

گاهی ممکن است محل احداث مملو از پوشش گیاهی باشد. در چنین حالتی اول باید پوشش گیاهی منطقه را از بین برد تا شرایط برای ساخت استخر مهیا گردد.

حذف درختان نیز یکی از گزینه­هایی است که در ساخت استخر هزینه را بالا می­برد. البته در صورتی که صاحب پروژه قصد داشته باشد به سرعت استخر خود را بنا کند.

تصفیه­خانه و گرمایش استخر

در این مورد نیز باید بحث کیفیت و هزینه را با هم در نظر بگیرید. چراکه صرفه­جویی در هزینه این مورد ممکن است برای شما هزینه­های دیگری بتراشد.

تصفیه­خانه استخر باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد تا هم سلامت شما حفظ شود و هم از هزینه­های آینده در امان بمانید. بحث گرمایشی نیز به همین طریق خواهد بود.

افرادی که برای این دو مورد از گزینه­های ارزان قیمت استفاده می­کنند در کوتاه مدت مجبور خواهند شد که دوباره هزینه­ای را برای تعمیر یا تعویض بپردازند.

اندازه استخر باید به چه شکل باشد؟

این مورد کاملا بستگی به شما و مقدار بودجه شما دارد. البته از لحاظ توان اجرایی نیز باید ظرفیت اجرای پروژه مد نظر خود را داشته باشید. استخر معمولا سازه­­ای نیست که شما تنها به خود آن فکر کنید.

اگر نگاهی به محصولات و فروش تجهیزات استخر انداخته باشید، متوجه خواهید شد که ساخت آن، نیاز به هزینه­های جانبی زیادی نیز دارد. به علاوه اینکه فضاسازی کنار استخر هم برای افراد بسیاری حائز اهمیت است. خصوصا زمانی که ملکی مثل ویلا داشته باشید. همه این بودجه‌بندی در مجموع به عهده شماست چرا که هزینه ساخت استخر با بزرگ­تر شدن متراژ پروژه تغییر خواهد کرد و مقدار ثابتی ندارد.

هزینه ساخت استخر کوچک

استخرهای کوچک معمولا جای مانور زیادی ندارند و نمی­شود در آن‌ها طرح­های ویژه و مدرن پیاده کرد. اندازه استخر کوچک را می­توانیم به اندازه یک جکوزی تصور کنیم.

در چنین ابعادی طبیعتا دست بازی نخواهیم داشت. بااین‌حال در اندازه­های کوچک، شما می­توانید در داخل استخر خود یک فضای کوچک­تر تحت عنوان جکوزی داشته باشید.

این طراحی به شما امکان استفاده از بیشترین امکانات در کمترین فضا را می‌دهد. همچنین برخی از استخر­های کوچک تنها باهدف زدن تن به آب ساخته می­شود و قابلیت شنا ندارند.

آن‌ها بیشترین محدودیت را از لحاظ اندازه خواهند داشت اما برای فضا­های بسته فوق­العاده هستند.

هزینه ساخت استخر بزرگ

اگر ملک بزرگی دارید، باید برای آن یک استخر بزرگ و رویایی در نظر بگیرید. در ملک­های بزرگ امکان اجرای بسیاری از پروژه­ها وجود دارد. برای مثال می­توان فضای سبز را با محیط استخر ترکیب کرد و منظره­ای فوق­العاده پدید آورد.

می­توان امکانات آبی دیگری مثل حوضچه آب سرد، تونل مه و … ایجاد کرد. ویلا­هایی که در ارتفاع قرار گرفته­اند این توانایی را دارند که استخر­هایی با منظره فوق­العاده در آن‌ها ساخته شود. فرم نیز برای اجرای استخر بزرگ اهمیت خواهد داشت.

برخی ممکن است علاقه داشته باشند استخر خود را به شکل مستطیل بسازند و برخی دیگر به شکل بیضی. مدل یونانی نیز سبکی است که در آن تاج استخر دایره­ای شکل بوده اما ادامه آن مستطیل خواهد بود. فرم آزاد هم یکی از روش­های پرطرفدار است که در آن هیچ فرم خاصی برای ساخت استخر در نظر گرفته نمی­شود.

رابطه بین سفارشی­سازی و هزینه ساخت استخر

هزینه ساخت استخر بزرگ اگر ملک بزرگی دارید، باید برای آن یک استخر بزرگ و رویایی در نظر بگیرید. در ملک­های بزرگ امکان اجرای بسیاری از پروژه­ها وجود دارد. برای مثال می­توان فضای سبز را با محیط استخر ترکیب کرد و منظره­ای فوق­العاده پدید آورد. می­توان امکانات آبی دیگری مثل حوضچه آب سرد، تونل مه و ... ایجاد کرد. ویلا­هایی که در ارتفاع قرار گرفته­اند این توانایی را دارند که استخر­هایی با منظره فوق­العاده در آن‌ها ساخته شود. فرم نیز برای اجرای استخر بزرگ اهمیت خواهد داشت. برخی ممکن است علاقه داشته باشند استخر خود را به شکل مستطیل بسازند و برخی دیگر به شکل بیضی. مدل یونانی نیز سبکی است که در آن تاج استخر دایره­ای شکل بوده اما ادامه آن مستطیل خواهد بود. فرم آزاد هم یکی از روش­های پرطرفدار است که در آن هیچ فرم خاصی برای ساخت استخر در نظر گرفته نمی­شود. رابطه بین سفارشی­سازی و هزینه ساخت استخر بسته به سطح سفارشی­سازی، شما مستلزم پرداخت هزینه هستید. میزان اندازه و سبک طراحی که در نظر شماست باید با ظرفیت فضا همخوانی داشته باشد. این سفارشی­سازی محدود به استخر نیست و عوامل بسیار دیگر نیز در آن موثر هستند. باید دید که با توجه به شرایط موجود چه امکاناتی برای بهترین نتیجه در اختیار ما قرار دارد. برای مثال ممکن است برخی بخواهند برای استخر بزرگ خود از یک پمپ استخر خاص استفاده کنند. درحالی که چنین چیزی ممکن است بر اساس نظر متخصصین امکان­پذیر نباشد. به طور کلی هرچقدر که بخواهید با شخصی­سازی بیشتری استخر خود را بنا کنید هزینه ساخت استخر نیز بیشتر است. برای محوطه­سازی استخر چقدر باید هزینه کرد؟ این هزینه بخشی از هزینه ساخت استخر نیست اما به‌هرحال باید آن را در نظر داشت. استخر یک بنای لازم و ضروری برای خانه نیست و جنبه تفریحی دارد. بنابراین باید برای فضاسازی آن هزینه کرد تا لذت بیشتری از آن برد. بسته به اینکه چقدر مایل هستید برای این فضا­سازی هزینه کنید استخر گران­تر خواهد شد. برخی ممکن است اساس بنای استخر خود را یک فضای منحصربه‌فرد تصور کنند. چنین افرادی باید به محوطه­سازی توجه ویژه داشته باشند. راه­های مختلفی برای این کار وجود دارد. برای مثال برخی با فضای سبز این کار را انجام می­دهند. برخی دیگر دوست دارند از جانوران آبزی و آکواریوم کمک بگیرند. برخی خیلی ساده، دور استخر را چمن می­کنند. به شکل کلی؛ قانون خاصی برای این قضیه وجود ندارد و شما می­توانید بر اساس سلیقه خود، محوطه استخر را بسازید. جمع ­بندی همان‌طور که مشاهده کردید هزینه ساخت استخر به عوامل بسیاری وابسته است. اندازه حرف اول را در هزینه میزند. هرچقدر که استخر بزرگ­تری بخواهید به همان میزان بودجه شما نیز باید افزایش پیدا کند. فرم­ها و طرح­های مختلفی وجود دارند که شما می­توانید برای استخر خود اجرا کنید. این طرح­ها نیز اگر باشکوه و لاکچری باشند هزینه شما بیشتر خواهد شد. متریال هم در هزینه­های شما به شدت موثر است. در هر بحثی اگر صرفه­جویی می­کنید بهتر است از صرفه­جویی در متریال منصرف شوید و بهترین متریال موجود را انتخاب کنید چرا که بقا و استحکام استخر به آن وابسته است. بهترین پیشنهاد استفاده از بتن است. ممنونیم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید. برای سفارش ساخت و طراحی استخر به بخش اصلی وب‌سایت آبگین مراجعه کنید.

بسته به سطح سفارشی­سازی، شما مستلزم پرداخت هزینه هستید. میزان اندازه و سبک طراحی که در نظر شماست باید با ظرفیت فضا همخوانی داشته باشد. این سفارشی­سازی محدود به استخر نیست و عوامل بسیار دیگر نیز در آن موثر هستند.

باید دید که با توجه به شرایط موجود چه امکاناتی برای بهترین نتیجه در اختیار ما قرار دارد. برای مثال ممکن است برخی بخواهند برای استخر بزرگ خود از یک پمپ استخر خاص استفاده کنند.

درحالی که چنین چیزی ممکن است بر اساس نظر متخصصین امکان­پذیر نباشد. به طور کلی هرچقدر که بخواهید با شخصی­سازی بیشتری استخر خود را بنا کنید هزینه ساخت استخر نیز بیشتر است.

برای محوطه ­سازی استخر چقدر باید هزینه کرد؟

این هزینه بخشی از هزینه ساخت استخر نیست اما به‌هرحال باید آن را در نظر داشت. استخر یک بنای لازم و ضروری برای خانه نیست و جنبه تفریحی دارد. بنابراین باید برای فضاسازی آن هزینه کرد تا لذت بیشتری از آن برد. بسته به اینکه چقدر مایل هستید برای این فضا­سازی هزینه کنید استخر گران­تر خواهد شد. برخی ممکن است اساس بنای استخر خود را یک فضای منحصربه‌فرد تصور کنند.

چنین افرادی باید به محوطه­سازی توجه ویژه داشته باشند. راه­های مختلفی برای این کار وجود دارد. برای مثال برخی با فضای سبز این کار را انجام می­دهند.

برخی دیگر دوست دارند از جانوران آبزی و آکواریوم کمک بگیرند. برخی خیلی ساده، دور استخر را چمن می­کنند. به شکل کلی؛ قانون خاصی برای این قضیه وجود ندارد و شما می­توانید بر اساس سلیقه خود، محوطه استخر را بسازید.

جمع ­بندی

همان‌طور که مشاهده کردید هزینه ساخت استخر به عوامل بسیاری وابسته است. اندازه حرف اول را در هزینه میزند. هرچقدر که استخر بزرگ­تری بخواهید به همان میزان بودجه شما نیز باید افزایش پیدا کند.

فرم­ها و طرح­های مختلفی وجود دارند که شما می­توانید برای استخر خود اجرا کنید. این طرح­ها نیز اگر باشکوه و لاکچری باشند هزینه شما بیشتر خواهد شد.

متریال هم در هزینه­های شما به شدت موثر است. در هر بحثی اگر صرفه­جویی می­کنید بهتر است از صرفه­جویی در متریال منصرف شوید و بهترین متریال موجود را انتخاب کنید چرا که بقا و استحکام استخر به آن وابسته است.

بهترین پیشنهاد استفاده از بتن است. ممنونیم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید. برای سفارش ساخت و طراحی استخر به بخش اصلی وب‌سایت آبگین مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *