دسته‌بندی نشده

تفاوت استخرهای سرریزی و اسکیمری

 جکوزی در فضای باز؛ مزایا و معایب

اسکیمر یا سرریز هر کدام از آنها شرایطی را برای شما به وجود می آورند تا بتوانید یک آب استخر تمیز برای خود داشته‌باشید. با این حال تفاوت‌های آنها در هنگام ساخت بسیار چشمگیر و قابل توجه است. استخرهای سرریز شاید بسیار جذاب‌تر از مدل اسکیمر به نظر برسند ولی هزینه زیادی را برای ساخت در بر می‌گیرند. از طرف دیگر استخرهای اسکیمر کاربردی تر هستند و شما را از شر آلودگی‌های اضافی خلاص می‌کنند. هر کدام را که برای خانه خود در نظر بگیرید، مطمئن باشید آب استخرتان همیشه تمیز است.

تفاوت استخرهای سرریزی و اسکیمری

بسیاری از مردم دوست دارند که استخری در پشت حیاط خانه‌شان داشته‌باشند. ممکن است شما به دلایل مختلفی از جمله تجاری، خواهان استخر برای ساختمان و یا محوطه خود باشید. در هر صورت بهتر است اطلاعات کافی نسبت به طراحی استخرهای شنا داشته‌باشید. زیرا نمونه سرریز و اسکیمر تفاوت‌هایی نسبت به یکدیگر دارند که در هنگام ساخت باید نسبت به آنها آگاه باشید. استخرهای سرریز جذابیت و زیبایی چشم نوازی دارند که انسان را وسوسه می‌کند تا یکی برای خود داشته‌باشد. درحالی که مدل اسکیمر کاربردی‌تر به نظرمی‌آید. ساختار یک استخر در هنگام ساخت به عوامل گوناگونی از جمله قیمت، کیفیت آب و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد. بیایید تفاوت‌های هر کدام را باهم بررسی کنیم.

تفاوت استخرهای سرریزی و اسکیمری

تفاوت استخرهای سرریزی و اسکیمری

استخرهای سرریزی چیست؟

همانطور که از اسمش پیداست، استخرهای سرریز به این گونه طراحی شده‌اند. زمانی که آب موجود در آنها از ظرفیت استخر فراتر برود و قبل از آن که آب از بالای آن بریزد توسط فیلترها مکیده می‌شود. بیشتر استخرهایی که از سیستم سرریز پیروی می‌کنند، کانال‌هایی اطراف خود دارند که هر زمان آب استخر دچار آلودگی و یا سرریز شد، با کمک مکنده‌های خود آن را می‌کشند و به تصفیه خانه هدایت می‌کنند. با این کار هم سطح آب به تعادل می‌رسد و هم آب دوباره پاکیزگی خود را به دست می‌آورد.

زمانی که آب آلوده به تصفیه خانه می‌رسد، پاکیزه و دوباره به استخر برمی‌گردد که با این کار بهداشت استخر کاملاً رعایت می‌شود. از این نوع استخرها در مراکز تفریحی مانند هتل‌ها، سوئیت‌ها، پارک‌های آبی و پارک‌ها برای ارائه خدمات سرگرم کننده به مشتریان استفاده می‌شود. علاوه بر آن این مدل استخرها جنبه درمانی نیز دارند و از آنها برای این اهداف استفاده می‌شود.

استخرهای سرریزی چیست؟

استخرهای سرریزی چیست؟

استخرهای اسکیمر چیست؟

در این نوع استخرها یک زهکشی جانبی برای تصفیه آب آنها در نظر می‌گیرند تا تصفیه راحت‌تر صورت پذیرد. سیستم فیلتراسیون آنها به گونه‌ای طراحی می‌شود تا آلودگی‌ها را به راحتی از سطح آب جدا کند و آنها را به تصفیه خانه بفرستد. در این صورت آب کثیف خارج و محیط کاملاً پاکیزه می‌گردد. استخرهای اسکیمر یک دریچه چرخشی به نام سرریز در دیواره اطراف خود دارند که با پمپ کار می‌کنند و وسایل شناور و آلودگی‌ها را به درون خود می‌کشند.

با روشن شدن پمپ، دریچه چرخشی، زباله‌های روی سطح و آب های آلوده را به درون سیستم تصفیه هدایت می‌کند. زباله‌ها درون سبد گیر می‌کنند و به راحتی می‌توان آنها را جمع کرد. آب‌های آلوده از زباله‌ها جدا و به تصفیه خانه می‌روند تا پاکیزه شوند. این نوع تصفیه کننده‌ها را به عنوان جاروبرقی استخر نیز می‌شناسند. شما می‌توانید سبد کفگیر را بردارید تا آب به صورت مستقیم به تصفیه خانه هدایت شود. نیاز است که سبد هر از چندگاهی نیز تمیز شود و این موضوع به ماندگاری بیشتر آن کمک می‌کند.

استخرهای اسکیمر چیست؟

استخرهای اسکیمر چیست؟

تفاوت بین استخر اسکیمر و سرریز

قبل از آن که وارد تفاوت‌ها شویم، شباهت آنها این است که هر دو به عنوان تصفیه کننده آب استخر در نظر گرفته می‌شوند. حالا باهم برخی از تفاوت‌های آنها را بررسی می‌کنیم.

 • سطوح مختلف آب: در استخرهای سرریز سطح آب همیشه تا مساوی با لبه آن است. درحالی که در استخرهای اسکیمر، سطح آب 20 سانتی متر از لبه آن فاصله دارد.
 • تمیز کردن خط آب: استخر شنای اسکیمر دارای یک خط شناور است که برای جلوگیری از آسیب دیدن آن باید تمیز شود. اما سرریز فاقد خط شناور است.
 • نوارهای تزئینی در خط شناور: در استخرهای اسکیمر باید نوارهای تزئینی افقی در خط آب اعمال شود تا از تفاوت رنگ‌های آن جلوگیری شود. با این حال، استخر سرریز به چنین چیزی نیاز ندارد.
 • هزینه: ساخت مخزن متعادل کننده آب در استخر سرریز نیاز به زمان و هزینه دارد؛ برخلاف استخر اسکیمر که نیازی به آن ندارد.

تفاوت هزینه استخر اسکیمر و سرریز

سرریز یا اسکیمر هنگام فیلتر کردن آلودگی‌ها از استخر نسبت به یکدیگر متفاوت عمل می‌کنند. فیلترها ابزار ضروری مورد نیاز در استخرها هستند. با این حال، تفاوت هزینه قابل توجهی بین استخر سرریز و اسکیمر وجود دارد. برای سرریز، هزینه بر اساس اندازه استخر، طراحی، مواد و مخزن تعادلی که قرار است نصب شود، تعیین می‌گردد. هزینه سرریز بیشتر از اسکیمر است زیرا تهیه ابزار مورد نیاز برای ساخت و ساز آن گران تمام می‌شود.

مزایا و معایب استخر سرریز نسبت به اسکیمر

احتمالاً به این فکر می‌کنید که استخرهای سرریز جذاب و چشمگیر ترند و زیباتر دیده می‌شوند، با این حال همانطور که مزایای خوبی دارد، معایبی نیز با خود به همراه دارد که بهتر است با آنها آشنا باشید.

مزایا و معایب استخر سرریز

مزایا و معایب استخر سرریز

مزایا استخر سرریز

 • هزینه شیمیایی پایین: سطح نگهداری گردش آب آن حداقل است و همین موضوع باعث می‌شود که هزینه خرید محصولات شیمیایی هفتگی آن کاهش یابد.
 • آب تمیز و شفاف: سیستم فیلتر آن در همه طرف استخر جریان دارد که باعث تمیز شدن سریعتر آب می شود و شما آب استخر را تمیز و شفاف می‌بینید که حس خوبی به شما منتقل می‌کند.
 • بدون خط شناور: در استخر سرریز نیازی به تمیزکردن خط آب به طور منظم برای جلوگیری از آسیب ندارد.
 • زیبایی: در استخرهای سرریز، آب از لبه استخر به سمت پایین سرازیر می‌شود که به استخر زیبایی بخشیده و آن را از انواع دیگر استخرها متمایز می‌کند.
 • نگهداری آسان: در مقایسه با استخرهای سنتی، استخر سرریز به دلیل سیستم فیلتراسیون خود، آب را در تصفیه خانه تمیز و آن را به استخر باز می‌گرداند. با این کار خودش را تمیز می‌کند.

معایب استخر سرریز

 • گران بودن: داشتن مناظر زیبا برای استخر سرریز مهم است و تهیه چنین مناظری ارزان نیست. این گزینه باعث گرانی استخر سرریز می‌شود.
 • خطرناک: لبه های آن که ممکن است ارتفاع زیادی از سطح زمین داشته‌باشد می‌تواند منجر به تصادف و سقوط شود.

مزایا و معایب استخر اسکیمر نسبت به سرریز

این استخر سیستم تصفیه آن فوق العاده کاربردی است اما نسبت به دیگر مدل‌ها مزایا و معایبی نیز با خود دارد که بهتر است در هنگام ساخت، نسبت به مزایا و معایب آن آشنا باشید.

مزایا و معایب استخر اسکیمر

مزایا و معایب استخر اسکیمر

مزایا استخر اسکیمر

 • مقرون به صرفه: قیمت استخر شنای اسکیمر به اندازه استخر سرریز نیست و همین موضوع باعث می‌شود هزینه کمتری داشته باشد.
 • تمیز کردن آسان: استخر اسکیمر فقط به یک سبد کفگیر برای تمیز کردن نیاز دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که زباله‌ها را از سبد خالی کنید.
 • نصب ساده: استخر اسکیمر به اندازه استخر سرریز فنی نیست که کار نصب را آسان تر می‌کند.

معایب استخر شنای اسکیمر

 • زهکشی آهسته: استخر اسکیمر دارای پایه‌های خطی کوچکی از آب است. زمانی که سیستم تصفیه روشن می‌شود، همان وقت به همراه آب کشیده می‌شود و در نتیجه تمیزکردن را کند می‌کند.
 • طول عمر ندارد: اجزای استخرهای اسکیمر معمولاً پلاستیکی هستند که امکان دارد بعد از مدتی بشکنند. بنابراین تعویض مکرر آن ممکن است خسته کننده باشد.
 • برای شنای رقابتی نمی توان از آن استفاده کرد: این استخر دارای امواجی است که از دیوار پرتاب می شود که باعث تلاطم بیشتر در آب می‌شود. بنابراین نمی توان از آن برای شنای رقابتی استفاده کرد.

سؤالات متداول

هرچقدر که آگاهی بیشتری در مورد طراحی و نوع استخر داشته‌باشیم بهتر می‌توانیم در مورد اینکه کدام را انتخاب کنیم، تصمیم بگیریم.

تفاوت بین استخر  اسکیمر و سرریز چیست؟

استخرهای سرریز آب اضافی را در یک مخزن جداگانه تخلیه می‌کنند. آنها به نام لبه ناپدیدشده در جهان معروف هستند، در حالی که استخرهای اسکیمر با یک جعبه کفگیر، آب را از سطح می‌کشند.

مزایای استخر سرریز چیست و چه زمانی باید آن را انتخاب کنم؟

استخرهای سرریز جلوه بصری خیره کننده‌ و به فضای کمتری برای ساخت نیاز دارند، اما گران تر هستند.

مزایای استخر اسکیمر چیست و چه زمانی باید آن را انتخاب کنم؟

استخرهای اسکیمر کاربردی، ارزان تر و نگهداری آسان تری نسبت به استخرهای سرریز دارند. انتخاب شما به عوامل مختلفی مانند سلیقه، بودجه و امکاناتی که از یک استخر می‌خواهید، بستگی دارد.

الزامات نگهداری برای استخر اسکیمر و  سرریز چیست؟

هر دو به تمیز کردن منظم و بررسی شیمیایی آب نیاز دارند. با این حال استخرهای سرریز نیاز به نگهداری اضافی مخزن جمع آوری آب دارند. اما استخرهای کفگیر تنها نیاز به نگهداری از جعبه کفگیر دارند.

سخن پایانی

از استخرهای سرریز بیشتر برای ساختمان‌های تجاری، هتل‌ها، پارک‌های تفریحی و سوئیت‌های مجلل استفاده می‌شود. زیرا معمولاً زیبایی بی‌نظیری از خود به یادگار می‌گذارد. بیشتر مناطقی که این مدل استخر را انتخاب می‌کنند، منظره جذابی را به نمایش می‌گذارد که باعث می‌شود جذابیت آن بیشتر شود.

استخرهای اسکیمر بیشتر برای محیط‌های خانگی در نظر گرفته می‌شوند. زیرا نگهداری آسانی دارند و اگر در استخر زباله ای باشد به راحتی توسط فیلترها جمع آوری می‌شود. این مدل استخرها کاربردی‌تر هستند و در بسیاری از مناطق تفریحی نیز از آنها استفاده می‌شود. قبل از ساخت هر مدل، بهتر است ابتدا گزینه‌های خود را کنار هم بچینید تا انتخابی عالی برای خانه خود داشته‌باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *