مقالات

آب درمانی

آب درمانی

آب درمانی به‌عنوان معروف، شامل تمرینات خاصی است که در یک استخر آب گرم انجام می‌دهید. دمای آب معمولاً 33 تا 36 درجه سانتیگراد است که گرم‌تر از یک استخر معمولی است.

آب‌درمانی با ایروبیک آبی متفاوت است که می‌تواند بسیار سخت باشد، زیرا به‌طورکلی بیشتر بر روی حرکات آهسته و کنترل شده و آرامش تمرکز دارد.

آب درمانی می‌تواند مفید باشد با این حال بسیاری از مفاصل شما تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.  گاهی اوقات اگر جراحی تعویض مفصل انجام داده‌اید یا اگر کمردرد ، اسپونیلیت آنکیلوزان ، آرتریت پسوریاتیک و استئوآرتریت دارید استفاده می‌شود، اما می‌تواند برای انواع دیگر آرتریت نیز استفاده شود.

آیا آب درمانی مشابه آبگرم درمانی است؟

آیا آب درمانی مشابه آبگرم درمانی است؟

آبگرم درمانی بر این نظریه استوار است که محتوای معدنی آب آبگرم دارای خواص سلامت بخش خاصی است. در بسیاری از کشورهای اروپایی، آب‌درمانی اغلب در آب آبگرم انجام می‌شود. اگرچه برخی تحقیقات وجود دارد که نشان می‌دهد محتوای معدنی آب ممکن است تفاوت ایجاد کند، مطالعات دیگر نشان می‌دهد که آب درمانی بدون توجه به آب مورداستفاده فواید قابل‌توجهی دارد.

آب‌درمانی چگونه کمک می‌کند؟

آب‌درمانی می‌تواند به طرق مختلف به شما کمک کند:

 • گرمای آب به ماهیچه‌های شما اجازه می‌دهد تا آرام شوند و درد مفاصل را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند ورزش کنید.
 • آب از وزن شما حمایت می‌کند که به تسکین درد و افزایش دامنه حرکت در مفاصل شما کمک می‌کند.
 • از آب می‌توان برای ایجاد مقاومت در برابر حرکت مفاصل استفاده کرد. با فشاردادن دست‌ها و پاهای خود به آب، می‌توانید قدرت عضلانی خود را نیز بهبود بخشید.

از آب درمانی چه انتظاری باید داشت

از آب درمانی چه انتظاری باید داشت

فیزیوتراپیست شما ممکن است یک دوره پنج یا شش جلسه 30 دقیقه‌ای آب‌درمانی را پیشنهاد کند. این ممکن است جلسات گروهی باشد – گاهی اوقات، اما نه همیشه، با افرادی که شرایط مشابهی دارند. بااین‌حال، تمرینات پیشنهادی برای شما همچنان شخصی خواهد بود.

همه بیمارستان‌ها استخرهای آب‌درمانی مخصوص به خود را ندارند، بنابراین ممکن است نیاز به سفر داشته باشید.

آنچه را که باید در جلسات با خود ببرید با درمانگر خود بررسی کنید، اما این معمولاً شامل موارد زیر است:

 • یک لباس شنا
 • حوله خودت
 • هر دارویی که ممکن است نیاز داشته باشید – چه برای آرتریت یا برای هر بیماری دیگری که ممکن است داشته باشید.

برای بهره‌مندی از آب درمانی، نیازی به شنا ندارید – اگرچه شنا نیز شکل خوبی از ورزش برای آرتریت است. استخر معمولاً کم‌عمق است، اما ممکن است عمق آن متفاوت باشد، بنابراین می‌توانید در عمق مناسب خود ورزش کنید.

چند پله به داخل استخر خواهید رفت، اما اگر با پله‌ها مشکل دارید، یک بالابر مکانیکی نیز وجود دارد که شما را به داخل و خارج از آب می‌برد. در صورت نیاز یک ریل در اطراف کناره‌های استخر برای پشتیبانی بیشتر وجود خواهد داشت.

هنگامی که در آب هستید، یک فیزیوتراپیست، یا گاهی اوقات یک دستیار فیزیوتراپی با آموزش‌های ویژه، شما را از طریق یک سری تمرینات متناسب با نیاز، قدرت و تحرک شما راهنمایی می‌کند. معمولاً تمرکز روی حرکات آهسته و کنترل شده و آرامش است.

ازآنجایی‌که آب به شما کمک می‌کند ممکن است احساس کنید که می‌توانید بیش از حد معمول ورزش کنید، بنابراین مراقب باشید که زیاده‌روی نکنید. بااین‌حال، احساس خستگی پس از یک جلسه آب‌درمانی کاملاً طبیعی است.

آیا دلایلی وجود دارد که چرا آب‌درمانی ممکن است مناسب نباشد؟

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر باید به فیزیوتراپ خود اطلاع دهید:

 • زخم یا عفونت پوستی
 • یک ویروس یا ناراحتی معده
 • درجه حرارت بالا
 • مشکلات تنفسی، آنژین صدری یا مشکلات قلبی
 • یک بیماری کلیوی که نیاز به دیالیز دارد
 • بی‌اختیاری
 • آلرژی به کلر
 • هر شرایطی که به‌خوبی کنترل نشده باشد، مانند دیابت، آسم یا صرع.

در بسیاری از موارد، درمانگر فقط باید از قبل بداند تا بتواند ترتیبات خاصی را که ممکن است لازم باشد انجام دهد. اما گاهی اوقات ممکن است درمانگر توصیه کند از آب درمانی استفاده نکنید.

در پایان دوره آب درمانی چه اتفاقی می‌افتد؟

در پایان دوره آب درمانی چه اتفاقی می‌افتد؟

یکی از اهداف اصلی آب درمانی این است که به شما اعتمادبه‌نفس بدهد تا پس از پایان دوره، برنامه تمرینی را به‌تنهایی ادامه دهید و مدیریت کنید. فیزیوتراپیست شما احتمالاً به شما پیشنهاد خواهد کرد که تمرینات خود را در استخر شنای محلی خود ادامه دهید.

برخی از استخرها جلسات ویژه‌ای دارند که دمای آب ممکن است افزایش یابد و برخی از مراکز ورزشی کلاس‌های ورزشی مبتنی بر آب ارائه می‌دهند. قبل از پیوستن به کلاس از پزشک یا فیزیوتراپیست خود بخواهید تا از مناسب‌بودن آن مطمئن شوید. همچنین باید با مربی در مورد آرتریت خود و اثرات آن صحبت کنید تا در صورت لزوم برخی از تمرینات را برای شما تطبیق دهند.

در سایت آبگین پول به برسی فواید و تاثیرات آب درمانی پرداختیم و اگرعلاقه دارید جلسات آب درمانی را به خانه خود بیاورید به صفحه طراحی استخر مراجعه کنید و نکته ای که خیلی مهم است این است که اگر نمی‌توانید شنا کنید، ممکن است ارزش یادگیری را داشته باشد – شنا یک‌شکل عالی از ورزش برای بهبود تناسب‌اندام و تحرک شما بدون واردکردن فشار زیاد به مفاصل شما است. اگر مطمئن نیستید که برای شما مناسب است یا خیر، از یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی بخواهید راهنمایی کند.

منبع: versusarthritis

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *